Otse põhisisu juurde

Intervjuu Jaana Lotsmaniga: "No Poo"

Minu esimene intervjuu siin blogis tuleb ühe mu juuksurisalongis külastanud kliendiga. Jaana sattus minu juurde salongi läbi ühe facebooki grupi, kuhu ta oli postitanud küsimuse: “Kas keegi teab soovitada juuksureid, kes oskab DevaCuti juukselõikust teha?” Ja üks mu tuttav oli soovitanud mind, kuigi ta ise polnud veel minu juures lõikuselgi käinud. Olin temaga kunagi vaid varem rääkinud, et oskan lokke lõigata, kui vaja. Kas see just DevaCut on, seda ei oska lubada. DevaCut on vaid üks kindel meetod kuidas on võimalik lõigata lokke ning selle juurde käivad kindlad tooted, mida selle lõikuse juures kasutatakse. Millegi pärast lokke omavad neiud kasutavad seda mõistet iga lokkis juuste lõikuse puhul. Kahjuks paljud juuksurid ei oska tänapäeval lokke lõigata, sest pikka aega on olnud moes sirged juuksed, kui plahvatuslikult kiiresti on muutunud lokid taas popiks. Ja mida loomulikum seda ägedam! Minu suureks abiliseks lokkisjuuste lõikuse puhul on olnud kindlasti mu juhendaja Priidu, kellel endalgi loomulikud lokid ning mu kursaõde Maria, kellel endal greisid loomulikud lokid.


Miks Jaana lugu väärib lugemist? Kahel põhjusel: neiu sai paari kuuga endale lokid sealjuures kasutamata ühtegi poe toodet või tegemata keemilisilokke ning temagi harrastab Zero Waste harjumusi. Siin ta lugu:



Jaana Lotsman oma loomulike lokkide ilus.



Millal ja miks Sa otsustasid loobuda poe šampoonidest?

Umbes 3 aastat tagasi elasin Sydneys ning peale kuute kuud olles kasutanud “Organic Care” šampooni ja palsamit, uskudes, et need on mu juukseid poputavad, hakkasin märkama hoopis suurenenud väljalangemist. Lappasin sealse vegan kosmeetika grupi läbi, otsides vastust, miks minust järsku Gollum on hakanud kujunema. Tuli välja, et eelmainitud sari pole orgaaniline ega ka tervislik vaid on tekitanud lausa sadadel kasutajatel tavalisest rohkemat juuksekaotust.
Peale selle, et veganina vältisin niigi loomadel testitud firmade tooteid, hakkasin mõned aastad tagasi rohkem sügavuti uurima kommertslike ilutoodete kohta, mida poodides müüakse ja nii palju meile reklaamitakse. Avastasin, kui palju on linke toodetes sisalduvate keemiliste ühendite ning vähi tekke ja muude haiguste vahel ja kuidas nende kohta on hulgaliselt tõestusi, kuid miskipärast ei tundnud ma kedagi isiklikult, kes sellest kuulnud oleks.
Peale korralikku ühele Facebooki grupile omast ranti teiste kasutajatega, suunas keegi mind No Poo gruppi kiikama. No Poo, nii ehmatavalt, kui ta ka ei kõlaks, on lühend sõnapaarist “no shampoo”. See tähendab, et juukseid ei pesta šampooniga. Veetnud pikki tunde lugedes postitusi ja grupifaile ning katsetanud erinevaid tooteid, jäin tükiks ajaks pidama seebipähklitel.

Jaana enne šampoonist loobumist.



Mis on alternatiivid poe šampoonidele? 

Hea ongi asja juures see, et valikuid on nii palju, millega asendada poetooteid ja paljud neist on kindlasti enamikul kodus juba olemas või on lihtsasti ostetav nurgapealsest poest!
Šampoonina saab kasutada nt soodat, seebipähkleid, ayurveda pulbreid (aritha, shikakai jne), keemiavabu seepe ning tahkeid šampoone, erinevaid savisid, jahusid ning isegi riisivett.
Ekstreemsemad viisid on ka nt ainult veega või enda peanaha seebumiga “pesta”, kuid mainin siinkohal, et sinnamaale jõudmiseks tuleb varuda aega ja kannatust.
Palsamina võib edukalt kasutada erinevaid teesid, samuti ayurveda pulbreid (amla, neem), õunaäädikat, sidrunimahla, kombuchat jne.


Kuidas Sa said oma sirged juuksed loomulikul viisil lokki? Kuidas seda meetodit nimetatakse? 
Olles mõni kuu oma pead seebipähklitega pesnud, märkasin, et midagi uut toimub mu kukla taga; klõpsutasin ebamugavas asendis mõned pildid ja küsisin grupist nõu - kas mul on lokk tekkimas?
Järjekordse soovituse tagajärjel avastasin taaskord uue liikumise - The Curly Girl Method. mind võeti vastu aplausi ja kummarduste saatel (no peaaegu) ning kinnitati, et tõepoolest, minust oli saamas curly girl.
Minu sirged juuksed hakkasid lokki võtma peale seda, kui loobusin poetoodete kasutamisest ning liikusin aegamisi naturaalsete puhastusviisideni.
Globaalse nimetusega liikumine -The Curly Girl Method - välditakse tooteid, mis sisaldavad parabeene, silikoone ja SLSe. CGM on mitmeti paindlikum kui No Poo meetod ning lubab kasutada suuremat valikut tooteid. (Grete: “sest lokid ei armasta parabeene ega silikoone”)

Lokid parimatel päevadel



Kus Sa leidsid infot The Curly Girl Method´ i kohta?

Olin pikemat aega oma juukseid pesnud looduslikel viisidel ning õnneks oli keegi õigel ajal õiges kohas, kes soovitas mul proovida CGMi. Gruppi avastades olin ma sellest täielikult sõltuvuses. Olin alati igatsenud lokkis juukseid ning ei mõistnud, miks emal ja vanaemal olid, aga mul mitte. (Grete: “mis tähendab, et minusugustele pulksirgetele juustele see meetot ei tööta, sest mul pole lokke geenides”)  Veetsin iga vaba hetke scrollides sealseid postitusi ning tehes uurimustööd CGMi kohta.


Räägi pikemalt seebipähklite ja soodapesu kogemusest?

Mina isiklikult olen jäänud sellest virr-varrist tõepoolest enamjaolt seebipähklite või sooda juurde. Eelkõige seepärast, et elan jäätmevaba eluviisi järgi ning need vastavad zero waste standarditele. 
Seebipähklitega on paar erinevat moodust, kuidas nendega pesta; kõige tõhusam on neid keeta umbes 20-30 minutit, kuni tekib tumeda tee taoline vedelik. Siis lasta vedelikul jahtuda ning seejärel kuivadele juustele kanda.
Teine võimalus on seebipähkleid üleöö toasoojas vees leotada. Nendega võib pesta nii tihti, kui soovi või vajadust on. Mina olen suutnud varasemast igapäevapesust jõuda iga neljanda päaevani.
Soodaga pestes tuleb kindlasti vähemalt 4 ööpäeva kasutuse vahele jätta, muidu võib sooda abrassiivsus juustele kahju teha. Üldiselt lahjendatakse 1 supilusikas klaasis vees kuid on ka neid, kes kuiva soodat märgadele juustele kannavad ja sedasi pesevad.


Kuidas Sa hoolitsed oma juuste eest? Kuna Sul pikad juuksed, siis juuksed kindlasti vajavad lisa niisutust ehk siis palsamit või juuksemaski? 

Tõepoolest, pikad juuksed tahavad rohkem armastust ning nad ei salli laiskust ning kui ma seda neile vahel näitan, siis on ka kättemaks soojas - kas lähevad kiiremini rasvaseks või punuvad linnupesad.
Mina kasutan palsamit ehk siis pehmendavat ainet alati; selleks võib olla lahjendatud õunaäädikas, mõni pruulitud tee, hommikune kohv või isegi alkoholivaba õlu.
Nagu mu nahk, käituvad ka mu juuksed erinevas kliimas erinevalt. Kui mu näonahk armastab Eesti õhku, siis mu juuksed seda ei salli. Austraalia ja Ameerika lõunaosariigi niiskus on neile parim, mis näitab seda, et pean püüdma säilitada niiskusetaset juustes kogu aeg. Kuna Curly Girl Method eeldab seda, et juukseid reeglina ei kammita ega harjata, siis pusade vältimiseks ja ennetamiseks  kasutan alati duši all olles suurte piidega kammi ning peale palsami kasutamist piserdan juustesse ka aloe vera vett, et saada ekstraniisutust. Siidist padjapüüri asemel kasutan satiinist püüri ning kampsunit kandes püüan juukseid kinnisena hoida.
Juuksemaski peaksin tegema kindlasti tihedamini, kui seda praegu teen. See on see laiskus, mida enne mainisin. Hea oleks kord nädalas maski teha ja kasutan toiduaineid, mida kapist leian. Nt pruuniks läinud banaan või avokaado, melassisiirup, mõni õli, kaerapiim või aloe vera geel. Loeb kokku küll korraliku milleeniali brunchi retsepti, kuid naturaalne on parim. :)
Elan põhimõtte järgi, et mida ma ei sööks, ei pane ma ka oma nahale.


Jaana elab zero waste põhimõttel ning kirjutab sellega kaasnevast ka oma blogis www.agnesinme.com!!!

Kõige lõpetuseks pilt, siis kui Jaana minu juures ära käis :)



enne / pärast / pärast pesu

Suur tänu Jaanale, et vaevus vastama minu küsimustele, sest pärast selle pildi postitamist oli mu instagram sõnumitest umbes. Kõik, kes vähegi oli lokkidest unistanud küsisid mult kuidas näeb välja seebipähklitega pesu ja kuidas sellest lokid sünnivad? Ma loodan, et nii mõnigi sai siit vastused ja inspiratsiooni! 💓


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Hea, et ma tekstiili õppima ei läinud

Läksin mööbli disaini õppima, aga teine valik oli tekstiil. Esimene katsetus tekstiilile kartulitrükk siidivärvidega. Foto: Anete Juhari Austrias olles juba unistasin oma kodus olevatest valgetest t-särkidest, millel kõigil kolmel oli kuidagi plekid peale tulnud, MILLAL ometi ma saan neid tuunima hakata, sest ideid, mida peale teha, oli juba MUSTmiljon. Austrias oli ka valgetest särkidest puudus, õigemini mul ei olnudki seal ühtegi suvist t-särki. Jõudsin eestisse, ostsin Tartu kunstipoest Skizzest ühe musta tekstiilivärvi tuubi ja lippasin Vändrasse oma ideid ellu viima. Üpriski kiiresti sain aru, et mu kunstianne (kui mul üldse see kunagi on olnud) on tuhmunud. Sain aru, et asi mida peale tahan joonistada on üle minu võimete. Otsustasin lõpuks ühele t-särgile tõmmata lihtsalt üle pleki pika musta triibu. Olen tähelepannud, et see on ilgelt moekas praegu, kui su kahe rinna peal ilutseb ananass või kiisu või roos või mis iganes, Noh ma tegin siis tavalise musta triibu. Olen ...

10 sammu tehtud - vahekokkuvõte

On aeg teha väike vahekokkuvõte minu nullukulu sammudest. Head ja vead. Ja lisamärkused. Ning kas tasub sellele nii palju aega kulutada ja oma argimuredele neid lisa muresid juurde tekitada? Ei loo top kümmet, vaid alustan selles järjekorras nagu ma neid siia blogisse lisasin. Esimene samm: Rimist ostetud OrganiCup, millest põhimõtteliselt kõik alguse sai. Ma olin alguses natuke skeptiline ja kartsin seda kasutada. Ei tundunud, et mul neid sidemeid nii palju ka kulub, et sellega kohutavalt nüüd maailma reostaks. Tampoone ma ka ei kasutanud, sest need olid ebamugavad. Nüüd kui olen mõned kuud kasutanud seda uut toodet. Ütlen vaid üht: PARIM nullkulu ost. EI. Parim ost üldse. Hügeeniline. Mugav. Nagu polekski menstruatsiooni. Kas osta? Kindlasti! Sinna juurde soovitan osta ka vajadusel riidest õmmeldud sidemed, mida on võimalik korduvalt kasutada. Sest alguses võib harjumatu cupi paigaldada ja seljuhul võib veidi lekkida. Kui ei ole veel, siis soovitan esimese asjana järgneval poetuu...